Hibernal 2021, pozdní sběr Vinařství Baláž

Poslední kusy
Značka: Baláž
190 Kč
Vyprodáno
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Milovníky vína oblíbený Hibernal. Z 10 let staré vinice, zrající v nerezu – ničím nerušený zážitek typické odrůdovosti a charakteru této odrůdy. Velká hvězda nabídky vinařství Baláž.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Víno zlatavě žluté barvy. Nos vína je čistý a přímý s výraznou odrůdově typickou vyzrálou aromatickou s projevem bílého bobulového ovoce, vyzrálého peckového ovoce, citrusové kůry a v závěru s osvěžující herbálností. Patro vína je suché, s elegantně vyváženým poměrem zbytkového cukru a svěží limetkové kyseliny, vyzrálým a uhlazeným ovocným projevem a středně dlouhou dochutí.

Naprosto typický Hibernal s expresivním aromatickým projevem a vyváženým patrem.

Toto víno je vhodné jak k běžnému pití a degustaci, tak výborně doplní plněné těstoviny, zrající aromatické

sýry a marinovaná masa.

Víno podávejte při teplotě 12-13 ˚C, vhodné je jak k okamžité spotřebě, tak k archivaci v horizontu 3-4 let.

Hibernal je interspecifická moštová odrůda révy (mezidruhové křížení, PiWi odrůda), určená k výrobě bílých vín, která byla vyšlechtěna v roce 1944 v Německu, a to křížením odrůd Seibel a Ryzlink rýnský.

Hibernal má žluto-zelenou barvu, vůně je intenzivní, příjemně ovocitá, chuť plná, velmi extraktivní, typicky kořenitá. V odrůdovém víně je vyšší obsah kyselin, ve výběrech jemná harmonie. Ve vůni a chuti můžeme hledat černý rybíz, angrešt, ananas, broskev, grapefruit, červený pomeranč, kiwi, jablko, hrušku, meruňku, jemné květinové tóny, v závěru někdy také jemnou hořčinku.

Označení PIWI odrůdy pochází z německého slovního spojení pilzwiderstandsfähige Rebsorten, neboli odrůdy révy vinné odolné proti houbovým chorobám. Tyto odrůdy patří mezi vyhledávané pro bioprodukci.

Vyzkoušejte také Johanniter a Savilon, další z PIWI odrůd z nabídky vinařství Baláž.

Více o samotné odrůdě Hibernal i o nabídce těchto vín na Umění vína naleznete ZDE.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína a mošty
Druh: Tiché
Odrůda: Hibernal
Cukr: Suché
Země: Česká republika
Oblast: Morava
Podoblast: Mikulovská
Barva: Bílé
Obsah alkoholu: 12.5
Ročník: 2021
Objem: 0.75
Obec: Dolní Dunajovice
Vinice: Plotny
Klasifikace: Pozdní sběr
Rozměr v cm: Nad 30/10 cm
Šarže: 18-21
Zbytkový cukr: 8.3
Kyselina: 7.7
Technologie: Piwi
Vinařství: Baláž
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Špičková, originální vína, která neomylně ukazují na svůj původ. To jsou vína Vinařství Baláž. Respekt k tradici znamená, že u Balážů navazují na znalosti a zkušenosti předků a věnují se ověřeným odrůdám, kterým se v místních podmínkách nejlépe daří. Vznikají tak moderní a autentická vína, která mají jasný, přirozený a jedinečný projev.

Vinařská oblast: Morava

Vinařská podoblast: Mikulovská

12ha vinic

50 tisíc lahví ročně

1995založeno

Už jako malí kluci pomáhali bratři Balážovi na malém vinohradě, sbírali hrozny a zapojovali se i do lisování. O technologii výroby vína se dozvěděli od otce, o zelených pracích na vinohradě zase od maminky. A tak v návaznosti na rodinnou tradici vzniklo v devadesátých letech vinařství Baláž. O pár let později už Balážovi obhospodařovali vlastní vinohrady.

Dnes tu na 12 ha vinic vznikají lahodná vína nesoucí specifický charakter terroir Pálavy a Dunajovských kopců. Viniční trati se nachází převážně v Dolních Dunajovicích, ale i v rámci geografického členění v katastru vinařské obce Mikulov a Bavory. O vinice Balážovi pečují šetrným způsobem dle zásad integrované produkce a víno vyrábí pomocí nejmodernějších metod, avšak s úctou k tradici. Vína zrají převážně v nerezových nádobách, vína z vyšších řad i v sudech (barrique, akát), ale i v betonových vejcích.

Vzhledem k charakteru oblasti a přirozeným půdním, klimatickým a mikroklimatickým podmínkám produkuje vinařství převážně bílá vína. Mezi vlajkové lodě patří Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Sylvánské zelené a čím dál populárnější Pálava. Pro milovníky červených vín je v nabídce i např. Rulandské modré a Frankovka.

Aktuálně se vína dělí do řad: Klasik, Baláž, Tannowitz a na Umění vína naleznete i speciální česko-rakouskou řadu Pontic.

Do vinaření se zapojuje celá rodina. O vinice a výrobu lahvových vín se stará Jiří, o výrobu stáčeného vína zase Jan. Expedici vína zajišťuje třetí z bratrů Ludvík. Nemalou měrou však přispívají i další členové - Jiřího manželka Sylva, jejich dcera Lucie s manželem, syn Jiří s manželkou a do rodiny už přibývají malí pomocníci.

Je pro nás radostí mít v portfoliu Umění vína vinařství, které bez velkých slov naplňuje to nejlepší z rodinné tradice. V podtitulu vinařství mají „charakter elegance“. Obojí u nich naleznete beze zbytku. A že za tím vším se skrývá nikdy nekončící práce celé rodiny, to nelze přehlédnout, ačkoli se tím ve vinařství nikdo neohání. Takoví jsou Balážovi, taková jsou jejich vína. Vína z jarního plnění vyprodaná již na podzim ukazují, že máme u nás už velkou skupinu zákazníků, kteří to dokáží ocenit.

Více o tom, jak na víno, rodinu a vše související nahlíží samotný Jirka Baláž naleznete na našem blogu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.