Střelnice – celý cyklus Toyen

Novinka
Značka: Toyen
1 560 000 Kč
Momentálně nedostupné (1 ks)
Možnosti doručení

Album vydané pro Toyen členem světové surrealistické skupiny v Paříži, básníkem a kritikem Radovanem Ivšićem, Cycle de douze dessins 1939-1940 et deux pointes seches 1973, Éditions Maintenant, Paris 1973. Toto album je číslováno 549, jednotlivé litografie v albu jsou číslovány chronologicky 1-12. 

Pro dostupnost obrazu pište na info@umenivina.cz

Detailní informace

Detailní popis produktu

Zatímco řada uznávaných umělců se během války odmlčela, Toyen sice opustila své obrazy, ale o to víc a intenzivněji se věnovala kresbě. Ty pokaždé vznikaly ve větších tematických cyklech. Během války Toyen ještě pobývala v Československu. Do Paříže, kde měla zázemí i přátele, odešla v roce 1947 z obav před stalinismem. Po válce se rozhodla některé z tematických cyklů pro jejich důležitost vytisknout v malých sériích. 

 

V pozdějších letech, kdy se surrealistická skupina víceméně rozpadla a výtvarnou scénu ovládla abstrakce a nový realismus, zůstala Toyen ve svém smýšlení poněkud osamocená. Po smrti zakladatele a hlavního guru surrealismu André Bretona v roce 1966 jí zůstalo málo přátel. Mezi ně však patřili básnířka Annie Le Brun a teoretik Radovan Ivšić, který vydal její monografii a inicioval druhé tisky válečného cyklu Střelnice. O její malbě řekl (a platí to v každém směru i o tomto válečném cyklu), že vás „nenutí pozorovat, ale myslet“. 
 

Jednotlivé kresby cyklu zaplňují různé lidské i zvířecí bytosti nebo jejich části. Tento „bestiář“ autorka formovala už ve starší tvorbě a především v cyklech doprovázející básnické cykly jejího mladšího přítele básníka Jindřicha Heislera, s nímž do Paříže odcestovala. Pro Střelnici jsou typické výjevy jako na divadelní scéně odehrávající se v pustině se vzdáleným horizontem. Příběhy nejsou jednoznačné. Ze všech scének cyklu ale na diváka mrazivě dýchá úzkost. Její melancholický rozměr a použití mnoha dětských motivů ji ale poeticky kompenzují. Návrat do dětství znamená také obranu před zlým světem, kterému odmítáme rozumět. 

 

12 černých tisků, 28,5 x 41,5 cm, signatura v tisku. Album Střelnice, Paris 1973, jednotlivé tisky číslovány chronologicky. Vystaveno bezpočtukrát na výstavách doma i v zahraničí. Publikováno v mnoha monografiích a katalozích Toyen. 

Cena za kompletní soubor 12 litografií s kazetou (samostatně neprodejné)

Doplňkové parametry

Kategorie: Umění
Umělec: Toyen

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.