Wine: The ultimate guide to the world of wine André Dominé

349 Kč –32 %
Snímek obrazovky 2022 12 15 v 17.22
349 Kč –32 % 234 Kč
Vyprodáno
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

The times when good wine was the preserve of a social elite are, thankfully, well and truly past. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Nowadays, all wines are accessible to everyone, at least in principle, as even the most exclusive vintages can be sampled by anyone who is so inclined, either at one of the increasingly common tasting events, in one of the many tasting clubs that have been set up, or by buying a bottle with like-minded friends to discover together what the quality and character of a famous wine is all about.


Wine-both a cult and a cultural drink-has also become more egalitarian in that never before in its history has such a huge, high-quality range been available to so many people. The sheer number of different wines from which to choose offers consumers an interesting point for comparison. A semi-luxury item, wine differs from all other agricultural products in that its infinite varieties far outnumber even those of cheese. Whether vou simply follow your nose or are guided by information and advice received, you may well find that you have questions about wine and would like to know more. This book deals in detail with all aspects of the subject, including the best way to drink a particular bottle, its potential for cellaring, grape varieties and vineyards, harvesting and fermentation, methods of production and maturation, and the origins of wine, as well as individual countries and regions.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
André Domine

André Dominé (*1946) je německý novinář a autor knih o víně. Psaní bylo vždy jeho vášní, začal se mu věnovat již ve 14 letech a později vystudoval literaturu.

 

ha vinic

tisíc lahví ročně

založeno

Ve 35 letech se ale přestěhoval do Francie, kde koupil vlastní vinici. Nejdříve se o víně vzdělával prakticky a po pěti letech o něm začal i psát. Od té doby pracuje jako nezávislý vinařský novinář, je autorem mnoha knih o víně a gastronomii a je korespondentem pro různé vinařské a gurmánské časopisy.

Jeho nejdůležitějším dílem je kniha Víno (v originále Wein) z roku 2008. Kniha se dočkala překladu do mnoha jazyků a dozvíte se v ní vše, co o víně chcete vědět. Od základních pravidel degustace přes informace o odrůdách, vegetační cyklus vinné révy a zásady ekologického pěstování až po doporučení párování vína s pokrmy.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.