Božena Rossí


Její lyrická, formálně úsporná plátna směřují od klasických žánrů ke stále redukovanějším abstraktním a symbolickým strukturám malovaným často technikou enkaustiky v jemné pastelové stupnici. 

Pokud hledáte obraz, který vás bude provázet, bude stát tiše v pozadí vašich všedních dnů, a přesto z něj na vás bude vyzařovat velká hloubka a síla, jste na online výstavě Boženy Rossí na správném místě. Nezachytitelné okamžiky, které okolo nás proběhnou, dokáže malířka vetknout do symbolů, kreseb, vrstev, barev a ve zdánlivě jemné a tiché skladbě tak zazní tóny plné síly a naléhavosti.

 

Božena Rossí

Malba

Detail umělce

O autorovi


Božena Rossí se narodila 14. 3. 1957 v Podbrezové. V letech 1972-1976 studovala malbu u Jana Blažka a Jana Gajdoše na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a dále u prof. Karla Součka na Akademii výtvarných umění v Praze.Je řazena do současného proudu české lyrické abstrakce. Je členkou výtvarné skupiny Položená osmička a Asociace Q. Svá díla vystavovala na mnoha výstavách na Slovensku, v Česku a v mnoha zemích v zahraničí, např. Německo, Francie, Rakousko či Itálie. Od 80tých let žije a pracuje,spolu se svým mužem Karlem Rossí v Bystřici nad Pernštejnem.

„Obrazy malířky Boženy Rossí vycházejí z emotivních zdrojů. Jako chodec vnímá podobu a atmosféru krajiny, bohatost a hloubku barvy, vnímá její prostor a jeho strukturu. Příroda je do jejích obrazů zapředena jako pavučina. Prvotní úžas se ale proměňuje v obraz, který se pak vydává různými směry. Do určité míry vnímá malířka přírodní areál jako sakrální prostor – jedna její cesta také odkrývá jeho symbolické vrstvy. Cesta však není složena jen ze znaků (Beránek, Kříž), ale je zároveň tvořena barevnými strukturami nebo kresbou stávajících se rovnomocnými veličinami, vypovídajících samy o sobě. V obrazech malířky však objevujeme ještě jeden prvek – světlo. Nejen světlo, které svítí, osvětluje, ale světlo, které září, vyzařuje. Bývá v nejhlubší vrstvě obrazu.“ Jan Rous, kunsthistorik

Exkluzivně pro Umění vína vznikla v rámci edice MAGNUM ART limitovaná řada vín vinařství Taubenschuss s etiketou Boženy Rossí 
Máte možnost se jejími poetickými obrazy potěšit nejen očima.
Na zdraví! Ať žije víno a umění! Ať žije Umění vína!Žádné produkty značky Božena Rossí nebyly nalezeny...
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.