František Kupka

Návrh bez názvu - 2023-05-09T213440.228

František Kupka (23.9.1871 Opočno – 24.6.1957 Puteaux, Francie) je nejslavnější český malíř a grafik, autor prvního abstraktního obrazu na světě vůbec (v pojímání moderního malířství, někteří zahraniční kunsthistorici považují toto prvenství za sporné), autor prvního abstraktního grafického cyklu na světě: Čtyři příběhy bílé a černé, 1926, vyšel v nákladu 300ks a jeden z dochovaných najdete i v naši nabídce.

František Kupka

Malba, Grafika

thumbnail_František_kupka

O autorovi

V před abstraktní etapě své tvorby se stává významným satirickým i mystickým kreslířem a ilustrátorem. Jako zapálený vlastenec byl přímým účastníkem zákopových bojů v Champagne, aktivně se angažoval za I. i II. světové války pro vznik a obnovu Československa..

Převážnou část života tvořil ve Francii, neměl tak šikovné galeristy a štědré sponzory jako někteří z jeho souputníků Malevič nebo Kandinsky a i proto byl ve světě méně známý. Za komunistického režimu byl doma odsunut do úzadí..

Dnes jde o jednoho z nejznámějších a nejvystavovanějších českých umělců, několik jeho obrazů bylo prodáno za částky kolem 100 milionů korun a Obraz Tryskání II se v 2021 v Sotheby’s v Londýně vydražil za 7,5 milionů liber (s aukční přirážkou v přepočtu téměř 250 milionů korun), čímž se stal nejdražším vydraženým obrazem českého umělce vůbec. Díla Františka Kupky jsou ve světovém měřítku díky pořád nízkým cenám hlavně v grafice a kresbě vyhledávanou investiční příležitostí.

2 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.