Cabernet Moravia rosé 2021, pozdní sběr Vinařství Baláž

165 Kč
Vyprodáno
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Krásné růžové z kabernetové odrůdy, která byla vyšlechtěna speciálně pro naše podmínky. Ideální celoroční společník.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Víno světle růžové barvy. Nos vína je čistý a přímý s jemnou ovocnou aromatickou, s tóny bobulového a peckového ovoce, v závěru s nádechem citrusové kůry. Patro vína je suché se šťavnatou citrusovou kyselinou a středně dlouhou dochutí po bobulovém a peckovém ovoci. Lehké a svěží rosé z odrůdy Cabernet Moravia s elegantní aromatikou a svěžím patrem. K běžnému pití a degustaci a jako lehký a aromatický aperitiv.

Podávejte při teplotě 11-12 ˚C. Víno vhodné k okamžité spotřebě či k archivaci po dobu 2-3 let.

Odrůdu Cabernet Moravia vyšlechtil pan Lubomír Glos v Moravské Nové Vsi již v roce 1975 křížením (Cabernet Franc x Zweigeltrebe). Do Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 2001.

Červená vína mají tmavě granátovou barvu, jemně kabernetové tóny ve vůni i v chuti. Po odbourání kyseliny jablečné je víno velmi plné, hebké, s dobře strukturovanými tříslovinami a s dlouhou perzistencí. Je-li technologie dobře zvládnuta, patří Cabernet Moravia ke špičkovým moravským červeným vínům.

Odrůda má svůj vlastní pomník v Moravské Nové vsi a na co ve spojitosti s ní vzpomíná sám pan Glos najdete v tomto článku.

Ocenění:

  • Jarovín – Stříbrná medaile - 83,67 bodů

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína a mošty
Druh: Tiché
Odrůda: Cabernet Moravia
Cukr: Suché
Země: Česká republika
Oblast: Morava
Podoblast: Mikulovská
Barva: Růžové
Obsah alkoholu: 12.5
Ročník: 2021
Objem: 0.75
Obec: Dolní Dunajovice
Vinice: Mlýnská
Klasifikace: Pozdní sběr
Ocenění: Jarovín
Rozměr v cm: Nad 30/10 cm
Šarže: 35-21
Zbytkový cukr: 0.9
Kyselina: 7.1
Vinařství: Baláž
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Špičková, originální vína, která neomylně ukazují na svůj původ. To jsou vína Vinařství Baláž. Respekt k tradici znamená, že u Balážů navazují na znalosti a zkušenosti předků a věnují se ověřeným odrůdám, kterým se v místních podmínkách nejlépe daří. Vznikají tak moderní a autentická vína, která mají jasný, přirozený a jedinečný projev.

Vinařská oblast: Morava

Vinařská podoblast: Mikulovská

12ha vinic

50 tisíc lahví ročně

1995založeno

Už jako malí kluci pomáhali bratři Balážovi na malém vinohradě, sbírali hrozny a zapojovali se i do lisování. O technologii výroby vína se dozvěděli od otce, o zelených pracích na vinohradě zase od maminky. A tak v návaznosti na rodinnou tradici vzniklo v devadesátých letech vinařství Baláž. O pár let později už Balážovi obhospodařovali vlastní vinohrady.

Dnes tu na 12 ha vinic vznikají lahodná vína nesoucí specifický charakter terroir Pálavy a Dunajovských kopců. Viniční trati se nachází převážně v Dolních Dunajovicích, ale i v rámci geografického členění v katastru vinařské obce Mikulov a Bavory. O vinice Balážovi pečují šetrným způsobem dle zásad integrované produkce a víno vyrábí pomocí nejmodernějších metod, avšak s úctou k tradici. Vína zrají převážně v nerezových nádobách, vína z vyšších řad i v sudech (barrique, akát), ale i v betonových vejcích.

Vzhledem k charakteru oblasti a přirozeným půdním, klimatickým a mikroklimatickým podmínkám produkuje vinařství převážně bílá vína. Mezi vlajkové lodě patří Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Sylvánské zelené a čím dál populárnější Pálava. Pro milovníky červených vín je v nabídce i např. Rulandské modré a Frankovka.

Aktuálně se vína dělí do řad: Klasik, Baláž, Tannowitz a na Umění vína naleznete i speciální česko-rakouskou řadu Pontic.

Do vinaření se zapojuje celá rodina. O vinice a výrobu lahvových vín se stará Jiří, o výrobu stáčeného vína zase Jan. Expedici vína zajišťuje třetí z bratrů Ludvík. Nemalou měrou však přispívají i další členové - Jiřího manželka Sylva, jejich dcera Lucie s manželem, syn Jiří s manželkou a do rodiny už přibývají malí pomocníci.

Je pro nás radostí mít v portfoliu Umění vína vinařství, které bez velkých slov naplňuje to nejlepší z rodinné tradice. V podtitulu vinařství mají „charakter elegance“. Obojí u nich naleznete beze zbytku. A že za tím vším se skrývá nikdy nekončící práce celé rodiny, to nelze přehlédnout, ačkoli se tím ve vinařství nikdo neohání. Takoví jsou Balážovi, taková jsou jejich vína. Vína z jarního plnění vyprodaná již na podzim ukazují, že máme u nás už velkou skupinu zákazníků, kteří to dokáží ocenit.

Více o tom, jak na víno, rodinu a vše související nahlíží samotný Jirka Baláž naleznete na našem blogu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.