Ryzlink rýnský 2021, pozdní sběr, beton Baláž

Ocenění Poslední kusy
Značka: Baláž
220 Kč
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
3.4.2023
Možnosti doručení

Odrůdově typický, výrazný Ryzlink rýnský zrající v betonovém vajíčku. Jemné a elegantní aroma, osvěžující chuť s minerální dochutí. Víno zlatavě žluté barvy. Nos vína je čistý a přímý s jemným elegantním projevem s tóny vyzrálého peckového a jádrového ovoce, nádechem vyzrálého tropického ovoce a osvěžující minerality. Patro vína je suché a přímé s pevnou a šťavnatou citrusovou kyselinou, vyzrálým ovocným projevem a dlouhou a osvěžující ovocně - minerální dochutí. Víno vhodné k běžnému pití a degustaci, z jídel pak ke sladkovodním i mořským rybám a plodům moře. Pro milovníky klasiky je pak nečekaně dobrým partnerem ke klasickému vepřo-knedlo-zelu.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Zrání vína v betonovém vajíčku

Charakter tohoto vína výrazně ovlivnila betonová nádoba, ve které víno zrálo. Beton je pro zrání vína určitým kompromisem mezi nerezovými tanky a dřevěnými sudy. Na rozdíl od nerezu v něm probíhá mikrooxidace, díky kterému víno nazrává podobně jako v dřevěném sudu. Beton ovšem do vína nepouští dubové aroma, které ne každému vyhovuje. Díky tloušťce betonové nádoby, která velmi dobře izoluje a udržuje stabilní teplotu, není nutné umělé chlazení jako u nerezových tanků. Beton uvolňuje do vína minerály, což má vliv nejen na senzorické vyznění vína, ale například křemík pomáhá zachovat i jeho stabilitu.

 

Ocenění: Král vín 2022 - 87,80 bodů

Doplňkové parametry

Kategorie: Víno
Vinařství: Baláž
Odrůda: Ryzlink rýnský
Zbytkový cukr: 6.5
Barva: Bílé
Druh: Tiché
Oblast: Morava
Podoblast: Mikulovská
Obsah alkoholu: 13.5
Kyselina: 9
Ročník: 2021
Objem: 0.75
Klasifikace: Pozdní sběr
Cukr: Suché
Uzávěr: Šroubový uzávěr
Rozměr v cm: NAD 30/10 cm
Obec: Dolní Dunajovice
Ocenění: Král vín
Šarže: 29-21
Vinice: Dunajovský kopec
Země: Česká republika

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Špičková, originální vína, která neomylně ukazují na svůj původ. To jsou vína Vinařství Baláž. Respekt k tradici znamená, že u Balážů navazují na znalosti a zkušenosti předků a věnují se ověřeným odrůdám, kterým se v místních podmínkách nejlépe daří. Vznikají tak moderní a autentická vína, která mají jasný, přirozený a jedinečný projev.

Vinařská oblast: Morava

Vinařská podoblast: Mikulovská

12ha vinic

50 tisíc lahví ročně

1995založeno

Už jako malí kluci pomáhali bratři Balážovi na malém vinohradě, sbírali hrozny a zapojovali se i do lisování. O technologii výroby vína se dozvěděli od otce, o zelených pracích na vinohradě zase od maminky. A tak v návaznosti na rodinnou tradici vzniklo v devadesátých letech vinařství Baláž. O pár let později už Balážovi obhospodařovali vlastní vinohrady.

Dnes tu na 12 ha vinic vznikají lahodná vína nesoucí specifický charakter terroir Pálavy a Dunajovských kopců. Viniční trati se nachází převážně v Dolních Dunajovicích, ale i v rámci geografického členění v katastru vinařské obce Mikulov a Bavory. O vinice Balážovi pečují šetrným způsobem dle zásad integrované produkce a víno vyrábí pomocí nejmodernějších metod, avšak s úctou k tradici. Vína zrají převážně v nerezových nádobách, vína z vyšších řad i v sudech (barrique, akát), ale i v betonových vejcích.

Vzhledem k charakteru oblasti a přirozeným půdním, klimatickým a mikroklimatickým podmínkám produkuje vinařství převážně bílá vína. Mezi vlajkové lodě patří Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Sylvánské zelené a čím dál populárnější Pálava. Pro milovníky červených vín je v nabídce i např. Rulandské modré a Frankovka.

Aktuálně se vína dělí do řad: Klasik, Baláž, Tannowitz a na Umění vína naleznete i speciální česko-rakouskou řadu Pontic.

Do vinaření se zapojuje celá rodina. O vinice a výrobu lahvových vín se stará Jiří, o výrobu stáčeného vína zase Jan. Expedici vína zajišťuje třetí z bratrů Ludvík. Nemalou měrou však přispívají i další členové - Jiřího manželka Sylva, jejich dcera Lucie s manželem, syn Jiří s manželkou a do rodiny už přibývají malí pomocníci.

Je pro nás radostí mít v portfoliu Umění vína vinařství, které bez velkých slov naplňuje to nejlepší z rodinné tradice. V podtitulu vinařství mají „charakter elegance“. Obojí u nich naleznete beze zbytku. A že za tím vším se skrývá nikdy nekončící práce celé rodiny, to nelze přehlédnout, ačkoli se tím ve vinařství nikdo neohání. Takoví jsou Balážovi, taková jsou jejich vína. Vína z jarního plnění vyprodaná již na podzim ukazují, že máme u nás už velkou skupinu zákazníků, kteří to dokáží ocenit.

Více o tom, jak na víno, rodinu a vše související nahlíží samotný Jirka Baláž naleznete na našem blogu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.