Ryzlink vlašský - Dunajovský vlašák 2020 kabinetní Baláž

Ocenění
Značka: Baláž
250 Kč
Vyprodáno
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…
Špičkový Ryzlink vlašský z Dolních Dunajovic s typickými odrůdovými znaky a s dlouhotrvající atraktivní ovocně-kořenitou dochutí.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vína patřící pod značku ODK Originál Dunajovské kopce jsou typická svou ovocností ve vůni a díky vápnu v půdě také svou mineralitou.

Víno citrónově žluté barvy. Čistý, přímý a komplexní Ryzlink vlašský s výraznou aromatikou vyzrálého peckového a jádrového ovoce a v závěru s tóny bobulového a skořápkového ovoce a minerálně-slaným projevem. Suché, přímé a vyvážené s krásně zapracovanou šťavnatou ovocnou kyselinou a dlouhou minerálně-svěží dochutí.

Víno vhodné k běžnému pití a degustaci, k bílým masům, plodům moře a zrajícím nearomatickým sýrům.

Víno ideálně podávejte při teplotě 12-13°C. Vhodné k archivaci v horizontu 5-6 let.

Příběh dunajovského vlašáku je příběh o komunitě, vinařském umu, odrůdě, podloží, klimatu a kráse toho, když toto vše se sladí v jedné láhvi. Pokud rádi znáte detaily, stejně jako my v Umění vína, čtěte dále, takto zní vyjádření samotných vinařů.

Ryzlink vlašský – originál Dunajovské kopce (ODK)

V rámci tohoto projektu můžete ochutnat Ryzlink vlašský, nejprestižnější odrůdu Mikulovské vinařské podoblasti, zařazený pod značku ODK. Vína po celý svůj život vznikala na základě společné vinařské úmluvy. Byla posuzována a vybírána samotnými vinaři, kteří tak dali obraz a směr jedinečným a nezaměnitelným vínům z této překrásné vinařské oblasti.

Přátelská úmluva vinařů z Březí a Dolních Dunajovic stanovuje tato pravidla:

 • hrozny odrůdy Ryzlink vlašský
 • hrozny pouze z viničních tratí v k.ú. Březí : Ořechová hora, Liščí vrch
 • hrozny pouze z viničních tratí v k.ú. Dolní Dunajovice : Plotny, Zimní vrch, Dunajovský kopec, Mlýnská, Pod Slunným vrchem, Kraví hora
 • omezená produkce – jeden keř maximálně 2 kg hroznů
 • minimální cukernatost hroznů: 19,0 °ČNM – ověřeno důvěrníkem SZPI
 • doba naležení rmutu před lisováním minimálně 6 hodin
 • bez použití enzymů
 • vyrábět vlašák buď v dřevěném sudu, nebo v nerezové nádobě pak za podmínek ležení minimálně 4 měsíce na jemných kalech, na kterých je víno mícháno, snahou je co nejmenší zatížení vína celkovým obsahem SO2
 • vyráběno pod průběžným dohledem a kontrolou zúčastněných vinařů
 • cílem je takový Ryzlink vlašský, který je typický pro tyto tratě, ukázat ho v celé své škále chutí, vůní, barev a vyzrálostí od kabinetního vína až po speciální kategorie vlašáku
 • všichni zúčastnění vinaři pak rozhodnou, posouzením a degustací předložených vzorků o oprávněnosti nosit značku ODK
 • vína jsou označena jednotným označením ODK na každé láhvi

Ocenění:

 • Nejlepší vína ČR 87 bodů
 • Král vín 2021

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína a mošty
Druh: Tiché
Odrůda: Ryzlink vlašský
Cukr: Suché
Země: Česká republika
Oblast: Morava
Podoblast: Mikulovská
Produktová řada: Dunajovský vlašák
Barva: Bílé
Obsah alkoholu: 12
Ročník: 2020
Objem: 0.75
Obec: Dolní Dunajovice
Vinice: Dunajovský kopec
Klasifikace: Kabinetní
Sdružení: Dunajovské kopce
Ocenění: Král vín, Nejlepší vína ČR
Uzávěr: Šroubový uzávěr
Rozměr v cm: Nad 30/10 cm
Šarže: 25-20
Zbytkový cukr: 3.3
Kyselina: 7.1
Vinařství: Baláž
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Špičková, originální vína, která neomylně ukazují na svůj původ. To jsou vína Vinařství Baláž. Respekt k tradici znamená, že u Balážů navazují na znalosti a zkušenosti předků a věnují se ověřeným odrůdám, kterým se v místních podmínkách nejlépe daří. Vznikají tak moderní a autentická vína, která mají jasný, přirozený a jedinečný projev.

Vinařská oblast: Morava

Vinařská podoblast: Mikulovská

12ha vinic

50 tisíc lahví ročně

1995založeno

Už jako malí kluci pomáhali bratři Balážovi na malém vinohradě, sbírali hrozny a zapojovali se i do lisování. O technologii výroby vína se dozvěděli od otce, o zelených pracích na vinohradě zase od maminky. A tak v návaznosti na rodinnou tradici vzniklo v devadesátých letech vinařství Baláž. O pár let později už Balážovi obhospodařovali vlastní vinohrady.

Dnes tu na 12 ha vinic vznikají lahodná vína nesoucí specifický charakter terroir Pálavy a Dunajovských kopců. Viniční trati se nachází převážně v Dolních Dunajovicích, ale i v rámci geografického členění v katastru vinařské obce Mikulov a Bavory. O vinice Balážovi pečují šetrným způsobem dle zásad integrované produkce a víno vyrábí pomocí nejmodernějších metod, avšak s úctou k tradici. Vína zrají převážně v nerezových nádobách, vína z vyšších řad i v sudech (barrique, akát), ale i v betonových vejcích.

Vzhledem k charakteru oblasti a přirozeným půdním, klimatickým a mikroklimatickým podmínkám produkuje vinařství převážně bílá vína. Mezi vlajkové lodě patří Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Sylvánské zelené a čím dál populárnější Pálava. Pro milovníky červených vín je v nabídce i např. Rulandské modré a Frankovka.

Aktuálně se vína dělí do řad: Klasik, Baláž, Tannowitz a na Umění vína naleznete i speciální česko-rakouskou řadu Pontic.

Do vinaření se zapojuje celá rodina. O vinice a výrobu lahvových vín se stará Jiří, o výrobu stáčeného vína zase Jan. Expedici vína zajišťuje třetí z bratrů Ludvík. Nemalou měrou však přispívají i další členové - Jiřího manželka Sylva, jejich dcera Lucie s manželem, syn Jiří s manželkou a do rodiny už přibývají malí pomocníci.

Je pro nás radostí mít v portfoliu Umění vína vinařství, které bez velkých slov naplňuje to nejlepší z rodinné tradice. V podtitulu vinařství mají „charakter elegance“. Obojí u nich naleznete beze zbytku. A že za tím vším se skrývá nikdy nekončící práce celé rodiny, to nelze přehlédnout, ačkoli se tím ve vinařství nikdo neohání. Takoví jsou Balážovi, taková jsou jejich vína. Vína z jarního plnění vyprodaná již na podzim ukazují, že máme u nás už velkou skupinu zákazníků, kteří to dokáží ocenit.

Více o tom, jak na víno, rodinu a vše související nahlíží samotný Jirka Baláž naleznete na našem blogu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.