Savilon 2021, výběr z hroznů Baláž

180 Kč
Vyprodáno
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…
Zajímavá odrůda v polosladkém provedení. Další přírůstek PiWi odrůd v sortimentu vinařství Baláž.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vyvážené polosladké víno s jemnou aromatikou a projevem vyzrálého tropického ovoce.

Nos vína je přímý, s elegantními tóny vyzrálého tropického ovoce a kandované citrusové kůry. Patro vína je suché a svěží, s dobře vyváženým poměrem cukru a kyseliny a osvěžující středně dlouhou citrusovou dochutí.

Víno vhodné k běžnému pití a degustaci, k jednoduchým tepelným úpravám bílého drůbežího masa bez omáček.

Podávejte při teplotě 12-13 ˚C.

Víno vhodné k okamžité spotřebě či k archivaci po dobu 3-4 let.

Savilon je interspecifická moštová odrůda révy vinné (mezidruhové křížení, PiWi odrůda), kříženec odrůd Rakiš (Villard blanc x Veltlínské červené rané) a Merlan (Merlot x Seibel 13666). Byla vyšlechtěna kolektivem šlechtitelů Resistant (vědecko-výrobní sdružení Resistant Velké Bílovice  zahájilo již v roce 1986 první výsadby pokusných vinic PIWI odrůd vyšlechtěných především v Maďarsku, Moldavsku, na Ukrajině, v Rusku a v Německu. Kolektiv pod vedením Prof. Ing. Viléma Krause, CSc tvořili M. Michlovský, F. Mádl, V. Peřina, L. Glos).

Odrůdová vína Savilonu svým aroma připomínají vína odrůdy Sauvignon.  Vynikají plností, barva je výrazná, žlutá až žluto-zelená se zlatou jiskrou. Charakteristická je květinové vůně, které postupně přechází do ovocných tónů.

Odrůda Savilon byla zapsána do Státní odrůdové knihy v r. 2010.

Označení PIWI odrůdy pochází z německého slovního spojení pilzwiderstandsfähige Rebsorten, neboli odrůdy révy vinné odolné proti houbovým chorobám. Tyto odrůdy patří mezi vyhledávané pro bioprodukci.

Vyzkoušejte také Johanniter, další z PIWI odrůd z nabídky vinařství Baláž.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína a mošty
Druh: Tiché
Odrůda: Savilon
Cukr: Polosladké
Země: Česká republika
Oblast: Morava
Podoblast: Mikulovská
Produktová řada: Klasik
Barva: Bílé
Obsah alkoholu: 13
Ročník: 2021
Objem: 0.75
Obec: Jevišovka
Vinice: Rebry
Klasifikace: Výběr z hroznů
Sdružení: Dunajovské kopce
Uzávěr: Šroubový uzávěr
Rozměr v cm: Nad 30/10 cm
Šarže: 36-21
Zbytkový cukr: 18.6
Kyselina: 7.7
Technologie: Piwi
Vinařství: Baláž
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Špičková, originální vína, která neomylně ukazují na svůj původ. To jsou vína Vinařství Baláž. Respekt k tradici znamená, že u Balážů navazují na znalosti a zkušenosti předků a věnují se ověřeným odrůdám, kterým se v místních podmínkách nejlépe daří. Vznikají tak moderní a autentická vína, která mají jasný, přirozený a jedinečný projev.

Vinařská oblast: Morava

Vinařská podoblast: Mikulovská

12ha vinic

50 tisíc lahví ročně

1995založeno

Už jako malí kluci pomáhali bratři Balážovi na malém vinohradě, sbírali hrozny a zapojovali se i do lisování. O technologii výroby vína se dozvěděli od otce, o zelených pracích na vinohradě zase od maminky. A tak v návaznosti na rodinnou tradici vzniklo v devadesátých letech vinařství Baláž. O pár let později už Balážovi obhospodařovali vlastní vinohrady.

Dnes tu na 12 ha vinic vznikají lahodná vína nesoucí specifický charakter terroir Pálavy a Dunajovských kopců. Viniční trati se nachází převážně v Dolních Dunajovicích, ale i v rámci geografického členění v katastru vinařské obce Mikulov a Bavory. O vinice Balážovi pečují šetrným způsobem dle zásad integrované produkce a víno vyrábí pomocí nejmodernějších metod, avšak s úctou k tradici. Vína zrají převážně v nerezových nádobách, vína z vyšších řad i v sudech (barrique, akát), ale i v betonových vejcích.

Vzhledem k charakteru oblasti a přirozeným půdním, klimatickým a mikroklimatickým podmínkám produkuje vinařství převážně bílá vína. Mezi vlajkové lodě patří Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Sylvánské zelené a čím dál populárnější Pálava. Pro milovníky červených vín je v nabídce i např. Rulandské modré a Frankovka.

Aktuálně se vína dělí do řad: Klasik, Baláž, Tannowitz a na Umění vína naleznete i speciální česko-rakouskou řadu Pontic.

Do vinaření se zapojuje celá rodina. O vinice a výrobu lahvových vín se stará Jiří, o výrobu stáčeného vína zase Jan. Expedici vína zajišťuje třetí z bratrů Ludvík. Nemalou měrou však přispívají i další členové - Jiřího manželka Sylva, jejich dcera Lucie s manželem, syn Jiří s manželkou a do rodiny už přibývají malí pomocníci.

Je pro nás radostí mít v portfoliu Umění vína vinařství, které bez velkých slov naplňuje to nejlepší z rodinné tradice. V podtitulu vinařství mají „charakter elegance“. Obojí u nich naleznete beze zbytku. A že za tím vším se skrývá nikdy nekončící práce celé rodiny, to nelze přehlédnout, ačkoli se tím ve vinařství nikdo neohání. Takoví jsou Balážovi, taková jsou jejich vína. Vína z jarního plnění vyprodaná již na podzim ukazují, že máme u nás už velkou skupinu zákazníků, kteří to dokáží ocenit.

Více o tom, jak na víno, rodinu a vše související nahlíží samotný Jirka Baláž naleznete na našem blogu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.