Novinky, Strana 2

Utužování týmu na vinici - zábava, osvěta a podpora lokálních vinařů

Teambuildingy můžou být trapas. Pravda, můžou. Ale nemusí. Nemusí to být přetahování lanem, skákání v pytli, nebo běh s vajíčkem na lžici:-))) Pokud opravdu hledáte něco hezkého, sofistikovaného a voňavě jiného, co zůstane ve vzpomínkách vašich lidí zaryto na dloooouho, máme pro vás bezva tip: teambuilding na vinici.

Pamatujete si na film Dobrý ročník? Russell Crowe v něm ztvárnil londýnského makléře, (zahleděného do sebe a své práce), který zdědí po svém strýci provensálskou usedlost se subtilním vinařstvím, které ovšem v sobě skrývá absolutní triumf vinařského umění. Nakonec se do Provence odstěhoval a práci brokera pověsil na hřebík. To nechceme, ale tu emoci vám přiblížit umíme.  

Teambuilding3  teambuilding

Během teambuildingu budete mít možnost se zapojit do různých aktivit a zažít autentický vinařský život. Můžete se stát součástí sklizně hroznů, naučit se ošetřovat révu nebo dokonce ochutnat čerstvě vylisovaný mošt. To vše s podporou zkušených vinařů, kteří vám rádi přiblíží tajemství svého řemesla. Dozvíte se, co vše má vliv na kvalitu vína (půda, počasí, sběr..), podíváte na se na technologie výroby vína a třeba si poslechnete i něco z historie. Při degustaci pochopíte, proč je kladen na pěstování, péči i sběr takový důraz a seznámíte se minimálně čtyřmi smysly s vínem, rodícím se na daném místě. Nakonec si můžete vyzkoušet blendování vína - čili spojování vín různých odrůd, ročníků, parcel či tratí do cuvée.  

Že to není pro všechny? Sami víte, že skuteční profi degustátoři vína nepolykají, pouze je nechají poválet po patře a jazyku a zase vyplivnou. Naučíme i ty, co víno nemilují, aby jej poznali a pochopili. Aby si poslechli jeho příběh, i příběh toho, kdo mu vdechl život. Máte v týmu abstinenty? Ti si můžou vyzkoušet sabráž - otevírání šumivého vína šavlí, případně šéfovým mobilem. A ti zkušenější si nechají zavázat oči a můžou degustovat poslepu. Ostatně už jsme zde zmiňovali mošt. A ten je tuze zdravý! 

Stačí zavolat na +420 724 291 047 a můžeme se pustit do příprav.

 

Degustace jako odměna pro management? Oui!

Dostali jste od šéfa úkol. "Markéto, zajistěte pro management firmy degustaci ve firmě. Potřebujeme jim něco sdělit, zároveň si je musíme hýčkat. Nemá to být nic oficiálního, ok? Máte na to přesně 16 dní. Zvládnete to, viďte, že jo?" Zrychlený tep, orosené čelo, panika. Kde začít? 

Jaké víno vůbec vybrat? Chcete spíš bílé, nebo dokonce šumivé. Takže jej musíte chladit. No jo, jenomže tolik toho vaše lednice nepobere. A je vůbec lednice pro sekt v pořádku? (Dobrá úvaha, úplně není). Jak dlouho před podáváním může nebo dokonce má být otevřené? 

Jdete se podívat do kuchyňky na sklenice. Vínové dvě, na sekt žádná. Takže nákup sklenic a kam pak s nimi? Do kuchyňky se nevejdou, ve skladu budou zbytečně ležet bůhví jak dlouho.  

Jdete dál do zasedačky, tam se určitě nevejdete. Nevejdete se do žádné zasedačky v baráku. A může se vůbec konzumovat alkohol na pracovišti???  

A poslední věc. Paní Olga je těhotná, další dva manageři jsou stoprocentně pivaři. Ale bez těchto tří ta akce nedává smysl. Jsou klíčoví. Jak je teda nalákáte na akci, která je vlastně vůbec nemusí zajímat? 

Ale víte co? Bylo by to dost podobné, jako když organizujete vlastní svatbu. I kdyby všechno nějak klaplo, něco by určitě nevyšlo a hlavně můžete zapomenout na to, že byste si to užili. Stres stres stres. 

20230511-184500-0025-umeni-vina-degustace-smetanaq  20230511-184535-0028-umeni-vina-degustace-smetanaq

A zbytečný. Nechte všechno na nás. Garantujeme vám, že dostanete mnohem více než budete čekat. Postaráme se i o sklo, ale hlavně o výběr toho nejlepšího vína pro vaše lidi, které potřebujete hýčkat. Najdeme pro vaší akci místo, kam se budou všichni těšit a cítit dobře. Může to být oblíbená restaurace, galerie, průmyslový prostor či zahrada. Připravíme vám k vínu i skvělou prezentaci napěchovanou emocemi a vyprávěním příběhů. A speciální pozornost budeme věnovat těm, kteří k vínu netíhnou nebo ho z jakýchkoli důvodů pít nemůžou. Můžou si zkusit třeba otevírat sekt šavlí, vstupní kartičkou nebo nožem na papír, nebo si vymýšlet ještě bizarnější předměty a soupěřit, který z nich je vtipnější.

Spolupracujeme s těmi nejšikovnějšími cateringy a lokálními výrobci. Velmi rádi vám napárujeme občerstvení, které z ochutnávání vína udělá gastroorgazmický zážitek. Dárky už budou jen třešničkou na dortu této epické chvíle, na kterou budou všichni vždy s radostí vzpomínat.

Ozvěte se nám a přijedeme za vámi na generálku. Kdo? Půvabná Karolína 739 436 468 nebo šarmantní Adam 725 741 415. 

Znáte škálu sladkosti u šampaňského?

Oslavička bude. Velký dort. Jaké šampaňské vyberete pro své hosty, aby jim chutnalo? Suché nebo spíše hodně suché. Nebo lehce sladké? Pokud neznáte škálu sladkosti šampaňského, zde jí odkládáme.  

Brut Nature 0-3 g/l zbytkového cukru (RS) 

(též Brut Zero) 0-2 kalorie a až 0,15 sacharidů, celkem 91-93 kalorií na 5 oz (~150 ml) porce šumivého vína s 12 % ABV. 

Extra Brut 0-6 g/l RS 

0-6 kalorií a až 0,9 sacharidů na porci 5 oz (~150 ml). Celkem 91-96 kalorií na jednu porci šumivého vína o obsahu alkoholu 12 %. 

Brut 0-12 g/l RS 

0-7 kalorií a až 1,8 sacharidů na 5 oz (~150 ml) porce. Celkem 91-98 kalorií na porci šumivého vína s 12 % ABV. 

Extra suché 12-17 g/l RS 

7-10 kalorií a 1,8-2,6 sacharidů na 5 oz (~150 ml) porce. Celkem 98-101 kalorií na porci šumivého vína s 12 % ABV. 

Suché 17-32 g/l RS 

(také známé jako Secco) 10-19 kalorií a 2,6-4,8 sacharidů na 5 oz (~150 ml) porce. Celkem 101-111 kalorií na porci šumivého vína o obsahu alkoholu 12 %. 

Demi-Sec 32-50 g/l RS 

19-30 kalorií a 4,8-7,5 sacharidů na 5 oz (~150 ml) porce. Celkem 111-121 kalorií na porci šumivého vína s 12 % ABV. 

Doux 50+ g/L RS 

Více než 30 kalorií a více než 7,5 sacharidů na 5 oz (~150 ml) porce. Více než 121 kalorií na jednu porci šumivého vína o obsahu alkoholu 12 %. 

U brutu se můžete setkat s velkým prostorem v rozdílech sladkosti, zatímco extra brut a brut nature tento problém nemají nikdy. Pokud tedy chcete zůstat na "suché straně", zvolte extra brut nebo brut nature, pokud je k dispozici. 

Odkud se bere sladkost šampaňského? 

Termín "brut" jednoduše označuje stupeň sladkosti šumivého vína. Sladkost pochází z kroku při výrobě šampaňského, který se nazývá "liqueur d'expedition", kdy výrobci přidávají malé množství hroznového moštu (nebo cukru) před zazátkováním lahve. Protože je šumivé víno velmi kyselé, je účelem přidané sladkosti tuto kyselost zmírnit. 

Představte si to jako přidání cukru do kávy, aby se "zakulatila" chuť. 

A teď si můžete vybrat dle svého vkusu šampaňské zde:-)

Pokud by vám chyběl vhodný důvod pro otevření lahve šampaňského, doporučujeme zařadit do svého kalendáře čtvrtý pátek v říjnu, to je totiž MEZINÁRODNÍ DEN CHAMPAGNE. Slaví se od roku 2009  a jeho zakladatelem je Chris Oggenfus, kalifornský autor píšící o víně.

 

credits: winefolly

Sekáči a sekačky ve Ville Pellé

Ještě lepší než jsme čekali.... Včera v půl sedmé večer začal v Pellého vile pro nás i návštěvníky naší degustace neobvyklý večer. Stali se totiž nejenom svědky představení sabráže, ale přímo se mohli několik set let staré umění otevírání vína šavlí naučit. A také toho využili. 

Díky odpolednímu dešti byl vzduch svěží a příjemný, což samozřejmě pozitivně ovlivnilo vibe akce. Příznivci historie a architektury využili možnost prohlédnout si novorenesanční vilu, ostatní si jednoduše povídali u stolků a ochutnávali lehké občerstvení připravené společností FoodART agency. 

 _MG_5054       _MG_4856

Rychlé uvítání hostů vystřídal proslov našeho kolegy Václava, který pro Umění vína ochutnává, umí vám skvěle poradit a též se skvěle poslouchá. Degustaci jsme “vykopli” růžovým Proseccem a hned po něm následoval výborný Riesling Steilheit 2022 z vinařství Proidl. Dalším trumfem bylo Veltlínské zelené v magnum lahvi z vinařství Waldschütz. Poté přišly na řadu sekty.  

Kamil Prokeš, vinař a trojnásobný mistr z Mezinárodního mistrovství v sekání sektů, představil tuto disciplínu a předal hostům několik zajímavých informací i veselých příběhů, které během své kariéry zažil.

 _MG_4952       _MG_4969

_MG_5136      _MG_4871

Co nás překvapilo a pobavilo zároveň? Skutečným mistrům se říká “sekáč” a mistryním “sekačka”. Kamil každou lahev odsekl jiným nástrojem, použil tradiční meč, podšálek, kámen z břidlice, golfovou hůl, popelník, lyži i skleničku. Školu sabráže následně vyzkoušelo několik pánů i dam, každý si otevřel svou lahev sektu nástrojem dle své preference, takže došlo třeba i na sekeru. K výběru dostali několik různých sektů, od Kadrnky Ryzlink vlašský a Cuvée Barborka, od Kamila Prokeše Pinot Noir Rosé Simeon a Blanc de Noirs Dominique brut a od Jožky Valihracha Sekt Chardonnay + Rulandské bílé brut nature. Umění sabráž se všem líbilo a celou akci příjemně okořenilo i uzavřelo. 

Kompletní fotodokumentaci najdete ZDE.

Něco o Pellého vile

Tušíte, odkud má tato novorenesanční budova umístěna v Bubenči na Praze 6 své zvláštní jméno? V letech 1919–1920 zde bydlel patrně nejslavnější obyvatel vily, po němž je dnes pojmenovaná nejen vila, ale i přilehlá ulice. Byl ním francouzský generál Maurice Pellé (1863–1924), velitel francouzské vojenské mise v Československu a v letech 1919 až 1921 náčelník československého Hlavního štábu branné moci. S Čechami ho pojila nejen vojenská služba a diplomatická činnost, v roce 1921 se oženil s Jarmilou Braunerovou, neteří malířky Zdenky Braunerové, a měl s ní dceru Maryšku (Marishku) Pellé. Mimochodem ještě jedna Pellého vila se nachází ve středočeských Dobřichovicích.  

V současnosti se v Pellého vile konají umělecké výstavy, různé kulturní akce, koncerty, svatby, ale i speciální programy pro seniory (Fresh Senior) nebo děti a mládež (v Ateliéru Pellé). Najdete zde krásnou kavárnu, galerijní obchůdek, či altánek ve tvaru šišky. Villa Pellé tak slouží nejen zábavě, ale také vzdělávání a poznávání a v neposlední řadě i rozvoji kreativity. 

_MG_4850   _MG_4812

Určitě se sem moc rádi vrátíme a už teď se na to těšíme. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.