Novinky

Originální dárek s obsahem podle vás

Chybí vám nápad na dárek pro vaše nejbližší? Co třeba originální krabice s vínem a paštikami od Vinařství roku 2023 Kadrnka z Březí. A když k tomu přidáte knihu vinařského spolku Dunajovské kopce, uděláte obrovskou radost hned několikrát..

Vinařství roku je prestižní soutěž, které jsme letos generálním partnerem. Nejen proto se snažíme podporovat vinaře, kteří již toto ocenění získali. Jindřich Kadrnka se svým bratrem Vítem tvoří velmi kreativní pár a neustále přicházejí s novinkami pro své zákazníky. My jsme se od nich trochu inspirovali a nabízíme vám něco podobného. Vyrobte dárek pro vaše blízké tak, abyste je překvapili! Nebojte se být kreativní a zamyslete se, co komu chutná nebo co ho baví a zajímá.

Spojení dárkového balení vína a paštik od bratrů Kadrnků lze totiž doplnit o krásnou knihu vinařského spolku Dolní Dunajovice. Podařilo se jim totiž něco nevídaného. Společnými silami vydali velkou Vinařskou kuchařku, která obsahuje nejen přehled všech členů spolku, ale především nádherné snoubení vína a jídla, které si díky receptům můžete sami vyzkoušet uvařit doma. Kniha navíc obsahuje kouzlený přehled vážení bez váhy - něco, co ocení každá/ý ne úplně zkušený kuchař. Další výhodou knihy je několik zajímavých nápadů na návštěvu prestižních restaurací po celé ČR.      

.
.
.
.

Pokud nemáte chuť se zabývat procházením vín či vkládání jednotlivých dílů dárku, můžete využít možnost objednání již hotového balení vín, které vinaři sami poskládali podle svého nejlepšího přesvědčení tak, abyste ochutnali hned celou škálu jejich produktů. My pak jen doplňujeme nabídku o možnost vybrání například degustačních setů podle odrůd anebo oblíbených výhodných balíčků 5+1. Každopádně tyto tipy na dárky jsou celoročně funkční a rozhodně vám ušetří čas.      

.
.
.
.
Cabernet Franc - starobylá odrůda slaví 4.12.

Tradiční a starobylá odrůda pocházející ze španělských úbočí Pyrenejí. Tato odrůda je velmi oblíbená v oblasti Bordeaux, kde ji hojně používají do světoznámých cuvée.

Její původ je datován do dob před Kristem jedná se o „kabernetovou“ odrůdu, do které se řadí další odrůdy: Cabernet Sauvignon, Merlot, Morenoa, Carmenére, Fer Servadou, Gros Cabernet a Txakoli. Oblíbená je ale i ve Španělsku, USA, Chile, Brazílii, Jihoafrické republice nebo Austrálii, ale najdeme ji i ve Švýcarsku nebo Německu.

Cabernet Franc zraje o trochu dříve, než například Cabernet Sauvignon či Rulandské modré, proto je zejména v oblasti Bordeaux pěstována spolu s Merlotem na svazích St. Émilion a je tak jakousi pojistkou pro případ slabšího ročníku a chladnějšího počasí v době sklizně pro odrůdu Cabernet Sauvignon.

      

.
.
.
.

Víno vyrobené z odrůdy Cabernet Franc je jemnější a může mít výraznější vůni, taktéž v kupáži dokáže zmírnit „divokost“ a taninovou hrubost vín jiné odrůdy. V chuti najdete černé lesní ovoce a kořenité a rostlinné tóny. Podle daného ročníku a výraznosti chotí je vhodné jak k těstovinám, tak i k bílému nebo červenému masu včetně například divočáka. A samozřejmě k sýrům. Rozhodně stojí za ochutnání.

Finálová devítka ve vinařství roku 2023

Jako generální partner prestižní soutěže Vinařství roku 2023 bychom vás rádi informovali o aktuálním dění v soutěži a představili vám exkluzivní nabídku nových balíčků vín. Právě teď se nacházíme ve třetí fázi této prestižní soutěže, do které z původních 25 přihlášených vinařství postoupilo 9 finalistů.

Kategorie malá vinařství

V soutěži jsou vinařství rozdělena do tří kategorií podle objemu produkce – malá, střední a velká. Porota Senior, složená z devíti odborníků, posoudila nominovaná vinařství z několika úhlů pohledu. Hlavní myšlenka soutěže totiž zůstává pořád stejná a uspět může jedině vinařství, které přispívá celému oboru a posouvá dál moravské a české vinařství, nejenom dlouhodobě, ale významně také k danému roku. Hodnotitelé tudíž zohledňovali schopnost vinařství vypořádat se s nastalou aktuální společenskou a hospodářskou situací a na základě toho vybrali tři finalisty v každé kategorii. Tato finálová devítka byla slavnostně vyhlášena 2. listopadu za přítomnosti hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha a prezidenta Svazu vinařů Martina Chlada.

vinařství na blog

Nyní odborná komise vybere nejlepší v jednotlivých kategoriích a absolutního vítěze, který získá titul Vinařství roku 2023. Celý proces hodnocení byl letos ještě doplněn o slepou degustaci vín, kde porota, složená z národní sommelierky Kláry Kollárové, loňského absolutního šampiona vinaře Jindřicha Kadrnky a enologa roku 2022 Kamila Prokeše, posuzovala tři vzorky od každého nominovaného vinařství.

Ve spolupráci s pořadateli jsme připravili speciální balíčky každého z postupujících vinařů. Každá kategorie obsahuje tři vinařství, a každé z nich připravilo šest lahví do svého balíčku. K tomu přidáváme jedinečný balíček obsahující dvě vína od vinaře v dané kategorii, který nikde jinde nekoupíte.

      

.
.
.
.

Jsme hrdí na to, že s vámi můžeme sdílet tuto mimořádnou část soutěže Vinařství roku 2023 a přinést vám unikátní vína, která vzešla z rukou vinařů, kteří oslovili svým přístupem porotu Junior i Senior. Sledujte naši nabídku a nechte se unést touto výjimečnou příležitostí ochutnat další vína, která jsou výsledkem tvrdé práce a oddanosti našich vinařů.

Velka vinar.

Jak si užít prodloužený víkend

Blíží se prodloužený víkend a s ním přichází otázka, jak si ho co nejlépe užít, zejména když předpověď počasí není nejpříznivější. Nabízí se využít zejména aktivity klidné a relaxační. Samozřejmě že můžete tento čas věnovat třeba předvánočnímu úklidu, nezapomínejte ale ani na společenská setkání. Co takhle pozvat rodinu nebo přátele a připomenout si významné okamžiky naší historie? Můžete se inspirovat touto revoluční dobou a upořádat retro oslavu ve stylu devadesátých let. Anebo si můžete prostě užít neformální setkání s přáteli a rodinou a nabídnout jim degustační večer s vínem.

Blog obrázek prodloužený víkend 

Připravili jsme pro tyto situace hned několik zajímavých odrůdových balíčků vína, které vám nejen připraví nezapomenutelný zážitek, ale také vám dají příležitost seznámit se s hned s několika víny různých ročníků i vinařů a porovnávat chutě a vůně každého z nich. Připravte si poznámkové listy, zapisujte si své poznatky a sdílejte je s přáteli, protože svět vína je velmi široký a především se o víně můžete bavit hodiny. Odborníky oceněná vína z našeho výběru navíc jistě zatraktivní celé posezení. Pokud byste se chtěli blýsknout originálními znalostmi, doporučujeme některou z našich knih.

Ikony do nwl (4) Ikony do nwl (5) Snímek obrazovky 2023-10-27 v 0.02.35 Ikony do nwl (6)

Jako generální partner soutěže Vinařství roku 2023 jsme hrdí na to, že můžeme nabídnout nové balíčky s víny od postupujících finalistů. To vám dává jedinečnou příležitost ochutnat vína, která se těší uznání odborníků v oboru. Proč si tedy neudělat vlastní soutěžní večer s degustací těchto výjimečných vín?

SADA_MALE_MG_5202

Celkově platí, že prodloužený víkend není ztracený kvůli nepříznivému počasí. Můžete ho naplnit radostí, pohodou a příjemnými okamžiky s přáteli a výborným vínem. Zároveň můžete stihnout i malý úklid a třeba se i zamyslet nad tím, jakým dárkem letos koho překvapíte pod stromečkem. Protože i pro takové okamžiky je ten třetí den víkendu jako stvořený. Letošní 17. listopad může být opravdu jedinečný, jako jsou jedinečná některá vína.

Každá svatba má mít krásnou chuť a náladu

Snímek obrazovky 2023-11-05 v 8.16.09             773_SORT

Svatba je výjimečný den plný radosti, lásky a společného sdílení. Chcete, aby byl dokonalý ve všech směrech? Vyberte si vína, která Vašemu dni D odpovídají. Přece jen, není to moment, který ve svém životě můžete kdykoli zopakovat.  

V Umění vína víme, jak důležité jsou drobné detaily. Proto jsme se rozhodli nabídnout profesionální vinný servis přesně padnoucí parametrům vaší svatby. Ať už plánujete menší rodinnou oslavu či velkolepý svatební večírek, postaráme se o to, abyste si tento den užili s tou správnou sklenkou v ruce.  

Před svatbou si užijte ještě bláznivou volnost 

Užijte si rozlučku se svobodou s lehkými perlivými víny, která rozproudí konverzaci a příjemně naladí. Nebo si zpestřete čekání před obřadem šumivým vínem, jenž dodá atmosféře noblesu. Pomůže uvolnit napětí a navodit tu správnou atmosféru. Vybereme pro vás ta nejvhodnější vína od lehkých sektů až po pravou Champagne. Postaráme se také o veškeré vybavení včetně skleniček, nádoby s ledem a obsluhu. 

 Oslavte svůj sňatek neopakovatelně 

Po obřadu přichází čas na oslavu. Nechte se inspirovat a zpestřete svůj svatební program novomanželskou sabráží. Že netušíte, co to je? Nevadí, jak profesionálně sekat sekty šavlí naučíme vás i vaše ctěné hosty. Garantujeme, že půjde o nezapomenutelný zážitek a skvělou podívanou! K oslavě samozřejmě patří i bohaté občerstvení. Ať už sáhnete po osvěžujících bílých, jemných růžových či plných červených vínech, vše zaručeně ladí s vaším svatebním menu. Poradíme vám s výběrem těch nejvhodnějších vín, která podtrhnou chuť jídla a umocní zážitek z každého chodu. Navíc pro děti a řidiče máme hroznový mošt, tzn. sice víno, ale nealkoholické a navíc plné hroznového cukru, takže ideální na doplnění energie k tanci a dovádění:-) Pokud chcete mít na fotkách něco zajímavého, připravíme Magnum lahve, které jsou opravdu nepřehlédnutelné. 

07_svatby_final4

Víno jako originální svatební dárek 

Hledáte netradiční dárek pro hosty? Co takhle lahev vína s vlastní etiketou připomínající váš velký den? Vyrobíme pro vás osobní etikety s datem svatby, jmény či fotkou. Každý host tak od vás dostane originální svatební výslužku. Můžete zvolit různé odrůdy od bílých po červená vína, různé ročníky, šumivá či tichá - co více charakterizuje vás jako pár?:-)  

Zajistíme vám ten nejlepší vinný zážitek 

V Umění vína se o vás postará tým zkušených odborníků. Poradíme vám s výběrem vín, zajistíme veškeré vybavení a podle přání i sommeliera. Hlavně si můžete v klidu vychutnat svůj velký den! 

 Vinný servis od nás dostanete přesně na míru. Stačí nám napsat nebo zavolat a my vše rádi probereme a připravíme spolu krásnou svatbu plnou lásky a radosti! 

 

 

Ryzlink - poznáte rozdíl mezi rýňákem a vlašákem?

Ryzlink vlašský a ryzlink rýnský. Klidně by to mohli být sourozenci, vždyť mají společný název. Skutečnost je ale zcela jiná. Dvě naprosto odlišné odrůdy, které nemají nic společného. Dokážete je od sebe rozlišit? A která z nich je vám bližší? Kterou máte raději a proč? Seznamte se...

RR2        RV3

RYZLINK VLAŠSKÝ 

U nás velice dobře známá a vyhledávaná odrůda, která je schopná produkovat široké spektrum senzorických a kvalitativních stylů od základních, křehkých a tenkých vín, přes středně plná, vyvážená a svěží vína až po komplexní, mohutná a tělnatá a to včetně speciálních dezertních vín a sektů.

PŮVOD

Původ této starobylé a u nás tradiční odrůdy není přesně znám a nebyl do dnešních dní plně vědecky potvrzen! Jde však o odrůdu, která má historicky, včetně současnosti, největší rozšíření v Chorvatsku a dalších vinařsky produkčních státech a regionech bývalé Jugoslávie. Právě z toho důvodu, ale i dalších, se současná odborná veřejnost domnívá, že odrůda pochází ze střední části povodí Dunaje a potažmo Chorvatska, odkud se velice pravděpodobně rozšířila přes Rakousko až k nám.

KDE SE PĚSTUJE

Největší výsadbu Ryzlinku vlašského nejdeme v Chorvatsku, kde je odrůda známá pod jménem Graševina a pěstuje se zde na více jak 8 tisících hektarech převážně ve vnitrozemských vinařských regionech, kde má zdejší „vlašák“ lepší klimatické podmínky než na pobřeží Jaderského moře. Další extenzivní výsadbu pak najdeme v Maďarsku, kde se odrůda pěstuje na téměř 5 tisíc hektarech a je to zde v objemu výsadby bílá odrůda číslo jedna. Třetí místo v objemu výsadby drží Rakousko, kde je odrůda vysazena v podstatě napříč všemi tamními vinařskými regiony na bezmála 3 600 ha vinic a používá se zde hlavně k produkci základních lehkých vín, sektů a v případě regionu Burgenland i k produkci sladkých botrytických vín. Naši sousedé a vinařští kolegové na Slovensku pěstují Ryzlink vlašský hned na 3 130 hektarech a je to zde po Veltlínském druhá nejpěstovanější odrůda. Silnou „vlašákovou“ pětku pak zakončíme Slovinskem, kde je odrůda v současnosti vysazena na téměř 2500 ha a je zde známá pod označením Laški Rizling.

V rámci „vinařské Evropy“ najdeme další výsadby hlavně ve státech bývalé Jugoslávie a v širším regionu Balkánu např. Srbsko, Albánie, Bulharsko a hlavně pak Rumunsko, které pěstuje hned více jak 7 tisíc hektarů Ryzlinku vlašského.

Mimo Evropu najdeme víceméně jen experimentální výsadby např. v Kanadě a Číně. 

Podle posledních statistických údajů z roku 2022 je Ryzlink vlašský s 1 041 ha naší čtvrtou nejpěstovanější odrůdou. Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zanesena již v roce 1941. nicméně podle doložených historických záznamů se odrůda u nás pěstovala již v 18. století a pravděpodobně i dříve. 

Odrůdu u nás v současnosti najdeme výhradně v Moravské vinařské oblasti, kde je pěstována v podstatě napříč všemi vinařskými regiony a podoblastmi. Hlavním pěstitelskou lokalitou je však bez nadsázky Mikulovská vinařská podoblast a hlavně pak viniční tratě a polohy na úpatí Pálavy a Dunajovských kopců, kde se produkuji naše nejlepší Ryzlinky vlašské ve všech jeho senzorických stylech.

RYZLINK RÝNSKÝ/RIESLING  

Jedna z nejstarších a nejdéle kultivovaných odrůd vitis vinifera pocházející z Německa, která má dlouhou a bohatou historii a významné postavení u nás – v našich domácích vinicích a na našem trhu.

Neuvěřitelně versatilní odrůda schopná produkce základních a nenáročných bílých vín stejně tak jako komplexních suchých i sladkých vín s obrovským archivačním potenciálem.

PŮVOD

Odrůda pochází s velkou pravděpodobností z Německa z vinařského regionu Rheingau (Porýní), kde je poprvé zmíněna v písemném záznamu z roku 1435.

KDE SE PĚSTUJE

Přestože jde o významnou a poměrně dobře známou odrůdu její výsadba nikdy nedosáhla takového rozšíření jako třeba Chardonnay či Sauvignon Blanc. Důvodem je hlavně její pěstitelská náročnost a samozřejmě i samotný charakter a senzorický projev vína.

Německo a jeho 13 vinařských regionů je samozřejmě „epicentrem“ odrůdy Ryzlink rýnský či Riesling, jak je zde odrůda označována. V současnosti se zde pěstuje na téměř 22 500 hektarech a je s velkým předstihem nejvíce vysazovanou tamní odrůdou. Mezi hlavní vinařské regiony, které se zaměřují na tuto odrůdu patří oblast Mosel, Rheingau, Pfalz a Rheinhessen.

Francie je se svými 3 382 ha v globálním měřítku spíše menším producentem této noblesní odrůdy, za což pravděpodobně „vděčí“ i svému stále platnému nařízení tamního vinařského zákona, který zakazuje tuto odrůdu vysazovat, tedy kromě vinařského regionu Alsasko…

Rakousko obhospodařuje celkem 1 874 ha vinic Rieslingu a to v drtivé většině v jednotlivých vinařských regionech Dolního Rakouska jako např. Wachau, Kamptal a Kremstal, které jsou i pro řadu domácích znalců synonymem této odrůdy.

Maďarsko si většina milovníku vína s Rieslingem nespojuje, ale i zde najdete ve výsadbě celkem 1 283 ha. Slovensko se může pochlubit téměř 1 000 ha Rieslingu, který zde najdete převážně v Malokarpatské vinařské podoblasti.

Z dalších Evropských vinařský regionů je zajímavé zmínit Moldávii (1 343 ha), Bulharsko (1 170 ha), ale například i Ukrajinu (2 702 ha), která ovšem většinu této výsadby registrovala do roku 2014 na svém svrchovaném území Krymského poloostrova, který byl násilně a nezákonně anektován Ruskem.

Ze zámořských vinařských států a regionů patří k významným pěstitelům USA, kde se Riesling pěstuje převážně ve státech Kalifornie, Oregon, Washington a New York State. Celkem dnes v USA najdete více jak 5 500 ha odrůdy Riesling

Riesling si našel cestu i do Austrálie, kde má díky Evropským osadníkům relativně dlouhou tradici a najdeme ho zde na více jak 4 400 ha.

Podle posledních statistických údajů z roku 2022 je Ryzlink rýnský s 1 340 ha naší druhou nejpěstovanější odrůdou. Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zanesena již v roce 1941 nicméně podle doložených historických záznamů se odrůda u nás pěstovala již v 17. století a pravděpodobně i dříve.    

Zdroj

Situační a výhledová zpráva: Réva vinná a víno - 2023

Wine Grapes, a complete guide to 1 368 vine varieties, including their origins and flavours

Oxford Companion to Wine

 

Vinobraní 2023

Vinobraní je klíčovou částí vinařského roku a označuje okamžik, kdy začíná sběr hroznů pro výrobu vína. Vinaři pečlivě sledují zralost hroznů, aby určili nejlepší čas pro sklizeň. Zralost hroznů je klíčovým faktorem ovlivňujícím kvalitu vína. Když hrozny dosáhnou optimální zralosti, mají správný obsah cukru, kyselin a aromatických látek. V závislosti na velikosti vinice a tradičních metodách každého vinařství hrozny sklízejí ručně nebo za pomoci strojů. Ruční sklizeň je často preferována pro vysoce kvalitní vína, protože umožňuje selekci pouze nejlepších hroznů. Během sklizně je důležité selektovat zdravé a zralé hrozny a oddělit je od vadných nebo nedostatečně zralých.

Vinobraní je tedy prvním krokem v procesu výroby vína a zahrnuje sběr hroznů a přípravu moštu, který se následně stává základem pro víno. Je to doba velké aktivity na vinici, neboť čas hraje zásadní roli při sklizni hroznů.

Podívejte se, jak letošní vinobraní probíhá u našich vinařů. 

ARTE VINI

Arte

VINAŘSTVÍ PEŘINA

Hrozny postupně končí pod střechou i ve vinařství Peřina.

Peřina1 Peřina2 Peřina5

VINAŘSTVÍ FUČÍK

Nechceme to zakřiknout, ale tento ročník vypadá v našich vinohradech opravdu úžasně. Díky přepychově teplému a slunečnému počasí všechny naše hrozny nádherně dozrály. Ideální cukernatost i kyselinky nám umožňují sklízet o mnoho rychleji. Proto zatímco loni jsme touto dobou se sběrem teprve začínali, letos už máme pomalu hotovo. Na závěr si necháváme několik modrých hroznů a pár našich specialit! 

Fučík1 Fučík2 Fučík3

VINAŘSTVÍ LOBKOWICZ ROUDNICE

Čerstvý burčák z odrůdy SOLARIS byl v prodeji již na zářijových akcích na Roudnickém vinobraní a také v areálu Podzámčí.

Roudnice1 Roudnice2

VINAŘSTVÍ VÁCLAV

Vaclav2_1  Vaclav1_1  Vaclav3_1

VINNÉ SKLEPY KUTNÁ HORA

Letošní sklizeň byla úspěšně zahájena! Sklízeli jsme vinice v Kuksu. Čerstvý burčák z odrůdy SOLARIS je v prodeji na Roudnickém vinobraní a také v areálu Podzámčí. Navštivte nás!

KH1   KH2

VINAŘSTVÍ KADRNKA

Tož vinobraní u Kadrnků dnešním dnem zahájeno !! Již čtvrtým rokem tradičně základním vínem na Sekt Cuvée Barborka ( Rulandské bílé + Chardonnay). Poslední týden posunul zralost hroznů pěkně kupředu, konec prázdnin je definitivní a my se tak pomalu, ale jistě rozbíháme. Na obzoru je Müller Thurgau, Vlašák na sekt, Hibernal či Rulandské šedé. No a pak jedem do plných Ryzlinky...

Kadrnka2 Kadrnka3 Kadrnka1

VINAŘSTVÍ PLENÉR

Blíží se nejdůležitější část našeho roku. Vinobraní. A tak jako každý rok, tak i letos potřebujeme vaši pomoc. Je to tady, plenérská rodino! Svítání v řádku, cvakání nůžek, zpívání, soutěž o nejlepší škvarkovku a nekonečné spory o to, jestli je lepší tvarohová, nebo maková náplň babiččiných buchet. Jsme spolu a tvoříme nový ročník našich vín. Už OSMÝ! 

Plenér3 Plenér1 Plenér2

VINAŘSTVÍ LÍPA

První letošní Sauvignon je ve sklepě! Tak začátek vinobraní se nám pomalu, ale jistě rozjíždí. Po pondělním sběru Chardonnay na náš budoucí sekt, jsme hned ve středu sklidili náš první letošní Sauvignon z viniční tratě Valtická. Hrozen byl již dobře vyzrálý, zdravý a kompaktní s výraznou ovocně-herbální aromatikou a dobrým poměrem cukru a kyseliny. Nechceme předbíhat, protože nás čeká ještě spoustu práce ve sklepě, ale máme založeno na parádní Sauvignon.  

Lípa1  Lípa2

VINAŘSTVÍ ŠÍLOVÁ

šílová1  šílová2

 

Top 7 tradičních rakouských vinařství, kterým rádi svěříte své chuťové pohárky

Objevte s námi 7 tradičních rodinných vinařství, která ve svých útrobách skrývají to nejlepší, co z rakouského vinařského umění vzešlo. Vín je k dispozici v Rakousku jako sjezdovek, můžete se tedy těšit na nekonečnou jízdu. A co sjezdovka, to parádní zážitek. Sind Sie bereit?:-) 

334600571_961401355225731_851793435425350816_n                334743110_930680131715647_9095472003405710734_n

Gross  

Vinařství se v rodině Grossů pěstuje již po mnoho generací. Tato vína patří každým rokem k výběru toho nejlepšího z celého regionu. Z jejich vyhlášených vinic, jako jsou Nussberg, Perz nebo Sulz pocházejí vína oceněná nejprestižnějšími odbornými platformami.  

Proidl  

Tradiční rodinné vinařství s dlouhou a bohatou historií výroby vína již od roku 1738. Vinařství těží hlavně ze svých jedinečných viničních poloh, které jsou vysazeny na pro révu vynikajících a časem prověřených lokalitách v katastru malebné vinařské obce Senftenberg. 

Bauer  

300 let historie, pevně svázané s regionem, půdou, místními odrůdami – to je rodinné vinařství Norbert Bauer. Tradičně silní ve Veltlínech, což od Rakouska čekáte. Bauerovi vás ovšem díky velice specifickému terroir tohoto mikroregionu překvapí exkluzivní kolekcí červených vín, což jistě potěší ty, kteří takové speciality vyhledávají. 

Taubenschuss  

Tradiční rodinné vinařství z vinařského městečka Poysdorf, které se nachází necelých 10 km od hranic s Českou republikou. Jedno z velkých a vážených jmen rakouského vinařství s tradicí produkce vína pod rodinným jménem již od roku 1670.Vinařství se specializuje na výrobu bílých vín, a to převážně z tradičních a typických dolnorakouských odrůd jako je Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Ryzlink vlašský a Žlutý muškát. 


Waldschutz  

Vinařství Waldschütz je tradiční rodinné vinařství střední velikosti a jeden z typických zástupců vinařského regionu Kamptal. Waldschützovi každoročně vytváří vína, která jsou blízká přírodě, ovocná a svěží, typická pro region, ve kterém vznikají. Sortiment sahá od Veltlínského zeleného a Ryzlinku rýnského až po Sauvignon Blanc. 

334635151_8863184717089488_6879157733074588476_n            334460057_702671041591679_8268536920298888903_n

Triebaumer  

Tradiční malé rodinné vinařství s bohatou a dlouhou historií produkce vín z vlastních vinic v katastru městečka Rust již od roku 1691. Specialista na červená vína z typických a tradičních místních odrůd a s vlajkovou lodí v odrůdě Frankovka, ze které produkuje úžasná červená vína, jež jsou vyhledávaná nejen v Rakousku, ale i ve vyhlášených světových restauracích.

Nittnaus  

Tradiční rodinné vinařství z Golsu ve vinařské oblasti Neusiedlersee v Burgenlandu, s první písemnou zmínkou datovanou až do roku 1684. Současné vinařství bylo založeno v roce 1927. Aktuálně jedno z nejvlivnějších a nejprogresivnějších vinařství v Rakousku, konzumenty i odbornou veřejností ctěný producent špičkových červených vín.

horeca_rakouska-vina_a4_strana2

 

Dejte si čokoládu a zapijte jí vínem

Když jsme vymýšleli dárková balení pro klienty Umění vína, hledali jsme tradiční i neobvyklé kombinace. Sýry, paštiky, salámy, olivy, oříšky. Ale čokoláda? Ano, ta od Pražské čokolády Steiner & Kovařík je dokonalým zážitkem. Od rozbalování až po slastné mlasknutí v momentě, kdy se vám v puse rozpustí poslední vrstva. Je také uměním, protože i zde vládne vášeň, nadání, pečlivá příprava, invence, zručnost. Na výsledném produktu je to znát. Ostatně si to něm myslí i odborníci z Británie, kteří produktům Pražské čokolády několik let po sobě udělili ocenění Great Taste. And great taste it is! 

Snímek obrazovky 2023-09-03 v 15.49.00       Snímek obrazovky 2023-09-03 v 15.51.04       Snímek obrazovky 2023-09-03 v 15.50.33 

Pamatujete si Juliette Binoche ve filmu Čokoláda? Jak jí vařila, vymýšlela kombinace, jak jí milovala a dokázala strhnout k “hříchu” obyvatele vesnice. Tak to je Pražská čokoláda. Má takový šarm, že si vás k sobě pevně připoutá. Svojí fantazií, pestrostí, atypičností a vlastně ano, i krásou. Je to parťák do nepohody, ale i do společnosti. Pro chvíle samoty, i na rande, slety “čarodějnic”, rodinné sešlosti. A je to jedinečný dárek, který má duši, příběh a esprit. Takový dárek se dává tomu, na kom vám záleží. 

JAK SPOLU VÍNO A ČOKOLÁDA UMÍ HRÁT 

Čokoláda a víno jsou dva gurmánské požitky, které spolu dokonale ladí. A jsou s námi už dloooouho. Historie čokolády sahá až do doby aztécké říše, kde se kakaové boby používaly jako platidlo a vyráběl se z nich hořký nápoj. Víno pěstují lidé už od starověku. Nejstarší archeologické nálezy vinné révy jsou datovány do období 6000 - 5000 př. n. l. První vinařské oblasti vznikaly na území Mezopotámie. Dnes jsou čokoláda a víno oblíbené po celém světě. Jejich chuťové kombinace nabízejí nekonečné možnosti, pojďme se na ně podívat. 

Bílá čokoláda se hodí k aromatickým bílým vínům, kdy umí zvýraznit jejich ovocné tóny. Doporučujeme vyzkoušet například Rulandské bílé, Veltlínské zelené nebo voňavé Chardonnay. 

Mléčná čokoláda vynikne s Muškátem moravským, jehož kořenitost a exotické aroma podtrhne.  

Hořká čokoláda je přímo stvořená pro plná červená vína s vyšším obsahem taninů, které, možná trošku paradoxně, zjemní. Vhodné jsou odrůdy Merlot, Frankovka, Cabernet Sauvignon nebo italská Amarone či Barolo. 

Čokoláda i víno obsahují antioxidanty, takže v přiměřeném množství představují zdraví prospěšnou kombinaci. 

Dejte vše nejlepší portskému se Stávkem

Když se řekne portské víno, ihned si představíte jeho výraznou barvu, chuť i vůni. Vlastně se celkem k Portugalsku hodí. Dostane se vám svojí osobitostí snadno pod kůži, stejně jako fado (tradiční portugalská hudba) nebo zdejší oceán s krásnými plážemi. Není těžké si jej zamilovat. Ale stejně tak si můžete oblíbit fortifikovaná či likérová vína z mistrovské dílny Jana Stávka. V naší "klenotnici" jich najdete několik, můžete vyzkoušet třeba Lokusy, které si za svojí výjimečnou chuť vysloužily oprávněně ocenění. Teď trošku edukace prosím...

Portské víno je jedním z velkých klasických evropských vín s dlouhou historií a je samozřejmě historicky pevně spjato s městem Porto v severním Portugalsku. Důležitou roli tu hraje ovšem vinařská oblast v údolí řeky Douro, se svými dechberoucími kaskádovitými vinicemi. Jen z tohoto místa může pocházet réva pro výrobu portského vína. 

 cassio-rodrigues-Z0fVhwL6OO4-unsplash          maksym-kaharlytskyi-u3rIzY-wv5M-unsplash

Portská vína se řadí mezi fortifikovaná (dolihovaná) nebo dezertní likérová vína. Nejznámějšími fortifikovanými víny jsou také španělské Sherry (známe z anglické literatury i kinematografie) a Mistela, Madeira, sicilská Marsala, mnoho druhů kořenitých vín typu Vermouth a také voňavé Moscatel de Setúbal či Moscatel do Douro.  

CO JE FORTIFIKACE 

Proces, kdy se do rmutu (pomleté hrozny zbavené třapin) v některé fázi procesu výroby (na začátku, v průběhu či po ukončení kvašení) přidává čistý alkohol. U portského vína se alkohol přidává v průběhu fermentace – kvašení vinného moštu (rmutu), když tento obsahuje 6 – 8 % alkoholu. Konečný produkt si tak zachovává přírodní sladkost z hroznového cukru. 

TROŠKU Z HISTORIE 

O jeho světoznámost se postarali především Britové. Za všechno může válka o španělské dědictví mezi Francií a Anglií. V roce 1667 francouzský král Ludvík XIV. omezil dovoz anglického zboží do Francie, načež anglický král Karel II. uvalil cla na francouzská vína, později dokonce dovoz zakázal. Zábavný to byl panovník. 

Angličtí obchodníci tak museli hledat dodavatele vína jinde. Na svých lodích doputovali až do Portugalska a začali vozit víno z těchto končin. Cesta zpátky na ostrovy však byla dlouhá a víno se plavbou často zkazilo. Dolévali jej tedy před převozem vinnou pálenkou, díky které víno sice cestu vydrželo, ale už zase tolik nechutnalo spotřebitelům. 

Dle vyprávění měli 2 obchodníci z Anglie, pohybující se toho času v portugalském městě Lamego, hledat nocleh a dostali se do útrob místního kláštera. 

Při večeři byli pohoštěni také velmi sladkým a poměrně silným vínem, které je nadchlo. Tajemství této dokonalé chutě spočívalo v dolévání vínovice do kvasícího vinného moštu téměř na začátku fermentace. Vinná pálenka zastavila kvašení a ve víně zůstalo velké množství přírodního hroznového cukru. 

JAK SE PORTSKÉ PĚSTUJE A VYRÁBÍ 

Stejně jako ostatní klasická velká vína, i portské vděčí za svoji jedinečnost kombinaci specifického klimatu, půdy, odrůd vinné révy a vinařské zručnosti. Podobný terroir jako je údolí řeky Douro nenajdeme nikde jinde na světě!!! 

Zajímavostí při zpracování hroznů je, že bobule se nelisují, ale částečně bez třapin se nasypou do velkých žulových van “lagares”, kde se lidskou vahou opatrně šlapou nebo se k narušení bobulí používá počítačově řízená technologie, která co nejvěrněji nahrazuje šetrnou práci lidských nohou. Tento moderní způsob najdeme hlavně ve velkých vinařstvích. 

I když se vinná réva pěstuje ve vnitrozemí na vinicích v horní části údolí řeky Douro, u velkých značek ke zrání putuje do přímořského města Porto, odkud se již tradičně vyváží, i když v současnosti může do světa putovat už také z vinařské oblasti kolem řeky Douro. 

Pokud jste fanoušky portského, určitě byste měli sáhnout po moravském portském z vinařství Stávek. Jednoznačně udělá radost vám i vašemu budgetu.

Collage Maker-01-Sep-2023-08-26-PM-2145

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.