Hausberg

První písemná zmínka pochází z roku 1449 jako "Hausberc-Hausberi", což znamená vinice v bezprostřední blízkosti hradu. Vinice se tak připojuje severovýchodním směrem k Ehrenfelsu a nyní se rozprostírá nad Hochäckerem. Nalezneme zde mimořádně rozmanité druhy terénu, a proto v jednotlivých částech panují velmi rozdílné podmínky. 

Většina pozemků se nachází ve výše položené, dobře větrané části. Ta byla po dlouhou dobu vyhrazena pouze pro zemědělství. Dokonce i dědeček Proidl by vám jemně, ale důrazně doporučil přijmout raději kariéru duchovního, kdybyste mu předložili myšlenku pěstovat zde vinnou révu. Teplejší klima zatím zajišťuje optimální podmínky pro vinifikaci středně těžkého, elegantního Veltlínského zeleného. Vzhledem k tomu, že sklizeň zde probíhá vzhledem k nadmořské výšce poměrně pozdě, jsou vína velmi komplexní a hodná zrání. V nejvýše položených tratích se pěstuje Chardonnay a vyznačuje se skvělou jemností. Malá část zde vysazených odrůd Merlot a Zweigelt doplňuje portfolio vinařství Proidl. 

V podloží vinice nalezneme od písečné spraše, přes štěrk po pararedziny, v podloží se však často také objevuje amfibolit, stejně jako na mnoha dalších místech v okolí. Vinice se sklonem do 20° leží v nadmořské výšce 330-380m a je orientována na jih až jihozápad. 

3 položek celkem
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.