František Drtikol

Návrh bez názvu - 2023-05-10T082929.821

František Drtikol (3.3.1883 Příbram - 13.1.1961 Praha) je český fotograf, grafik, malíř, mystik a později i duchovní učitel. Proslavil se zejména svými fotoportréty a akty ve stylu secese a v letech 1910-1930 fotografiemi aktů s geometricko (kubisticko) - futuristickými prvky.

František Drtikol

Fotografie, Malba, Grafika

Drtikolnovy

O autorovi

Fotografiemi vznikajícími po večerech v pražském ateliéru, po každodenním portrétování, obesílal prestižní světové výstavy umění (zejména v USA). Tyto umělecké fotografie v počtu jednoho či několika kusů (do 10 ks) z jednoho negativu nacházely obdivovatele a kupce z celého světa. Náhle, v roce 1935, se rozhodl prodat svůj ateliér. Stávající fotografické dílo pečlivě zabalil do beden a věnuval státu. Díky, v té době, konzervativním českým kunsthistorikům a později komunistické době, ležely jeho fotografie a negativy netknuté v krabicích několik desítek let, část se ztratila (byla rozkradena).

Na sklonku života se stáhnul do ústraní, nefotografoval, maloval a vykonával duchovní praxi východních učení. Je označován za zakladatele českého buddhismu.

Z komerčního hlediska se jedná o nejdražšího českého fotografa, jeho varianty fotografie “Vlna” se prodali za 10 mil. korun v galerijním prodeji: Galerie Kicken, Berlin, 400tis € a 2022 v aukčním prodeji: Christie’s New York 350tis $. Z investičního hlediska jde o vyhledávaného fotografa světového jména s pořád ještě nízkými cenami.

1 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.