Vinařství Štěpán Maňák

Štěpán_Maňák

sídlící v malé vesnici Žádovice u Kyjova, je rodinný podnik založený v roce 1992. Zakladatelé, Štěpán Maňák a jeho manželka Helena, se rozhodli profesionálně hospodařit na vinicích a navázat tak na práci svých předků. Klíčovým okamžikem byl rok 1994, kdy zakoupili první rozsáhlejší plochu vinic o rozloze 6 hektarů. Tyto vinice byly domovem starých keřů odrůd Rulandské bílé, Chardonnay a Muškát Moravský.

Maňák

Vinařská oblast: Morava

Vinařská podoblast: Slovácká

25 ha vinic

220 tisíc lahví ročně

1992 založeno

Původně se ve vinicích pracovalo ručně, neboť tehdejší doba neposkytovala snadný přístup k viniční technice. V roce 2001 vinařství přesídlilo do nových moderních prostor, kde došlo k výrazné modernizaci výrobních procesů. Dnes je vinařství Štěpán Maňák vybaveno nejmodernější technikou jak ve vinicích, tak v samotném vinařském zpracování. Disponují moderní laboratoří pro analýzu vína a hroznů, která je nezbytnou součástí výroby vína 21. století. Kromě toho využívají francouzské dubové sudy barrique, kterých mají kolem 150 kusů. Třetinu těchto sudů každoročně obměňují za nové kusy. V nedávné době začali používat také moderní betonové nádoby ve tvaru vejce, což podporuje dokonalé zrání bílých vín.

V současné době hospodaří na 25 hektarech vinic, které jsou rozloženy ve třech viničních tratích s vynikající polohou pro zrání hroznů. Kromě vlastních vinic zpracovávají také hrozny od stálých, výhradně moravských dodavatelů. Roční produkce dosahuje přibližně 220 000 lahví

V roce 2022 otevřeli novou reprezentační návštěvnickou budovu, která je elegantně propojena s existujícím výrobním prostorem. Architektonický design této budovy, vypracovaný firmou KEEO4Design s.r.o. z Brna, je unikátní. Budova má trojúhelníkový tvar s ostrými úhly a 48 metrů dlouhou prosklenou stěnou, což ji činí vizuálně poutavou. Tato moderní stavba vytváří ideální prostředí pro ochutnávku našich vín v důstojném a současném prostředí.

Vinice jsou rozděleny do tří hlavních tratí. Trať Feruňk, domovská a nejrozšířenější viniční trať, tvoří vinice ve stáří 5 až 20 let s širokou škálou odrůd, včetně nových PIWI odrůd odolných proti houbovým chorobám. Trať Hýselská hora sousedí s traťí Feruňk a vyniká ideální jižní orientací a rozmanitým výběrem odrůd jako Merlot, Malbec, Savilon a Sylvánské červené. Nejstarší vinice, staré více než 30 let, se nacházejí v obci Kostelec u Kyjova a jsou domovem odrůdy Muller Thurgau, pěstované na vysokém vedení s jižní orientací řádků.

Nejprodávanější

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.